Další funkce v Senátu parlamentu ČR
Prosazení pozměňovacího návrhu k vodnímu zákonu
Co se týká naší vnitrostátní legislativy, tak za velký úspěch považuji prosazení pozměňovacího návrhu k vodnímu zákonu, který umožnil zpřírodňování (tzv. renaturaci) dříve napřímených menších vodních toků. Uleví se tak správcům vodních toků, kteří na toto neměli dostatečné kapacity, ale hlavně to umožní zasakování vody, čím se se zlepší retenční schopnost krajiny, a obnoví se život kolem těchto drobných vodotečí. Pokud se bude tato příležitost náležitě využívat, bude to velkým přínosem pro naši krajinu, protože se to týká v souhrnu tisíců kilometrů potůčků. V neposlední řadě je to jedno z opatření, jak čelit klimatické změně.

Pomohl jsem odvrátit stavbu vodního kanálu
Dunaj-Odra-Labe
Mnoho času a úsilí jsem věnoval boji proti záměru vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe, spoluorganizoval jsem k této tématice Veřejné slyšení v Senátu. Ve volebním obvodu jsem zorganizoval setkání starostů a starostek, jejichž správní území by bylo touto investicí dotčeno.
Tlak Senátu, aby tato megalomanská akce, ke které se celá řada renomovaných institucí vyjádřila negativně, a to jak z pohledu ekonomiky, tak z hlediska negativního dopadu na životní prostředí, bezesporu zásadním způsobem přispěl k tomu, že nová vláda od této pochybné investice odstoupila.
Pro mne to bylo jedno ze zásadních témat, se kterým jsem šel v roce 2016 do voleb, nepřipustit zničení krajiny mého volebního obvodu tímto vodním kanálem.
Přispěl jsem k uzavření dolu Frenštát
Dalším mým podobným zásadním volebním tématem bylo odstoupení od těžby uhlí a uzavření dolu Frenštát. Účastnil jsem se několika jednání v této souvislosti a plně podporoval spolek Naše Beskydy „v boji“ za záchranu beskydské krajiny před devastací těžbou uhlí. Podařilo se.
V této souvislosti je potřeba vyzdvihnout i podporu, kterou Senát zaujal k řadě evropských tisků souvisejících s ochranou klimatu, které jsem jako zpravodaj připravoval.
Sociální oblast a pomoc potřebným
Celé volební období jsem se věnoval i sociální problematice, a to nejen podporou formální či související legislativy, ale také materiální a finanční. Každý rok jsem daroval přibližně dvanáctinu svých příjmů na dobročinné účely, a to v oblasti sociální péče (dětské domovy, vozíčkáři, paliativní péče), ale také kulturní. V době vrcholící covidové pandemie jsem rozvážel tisíce respirátorů a roušek do nejrůznějších sociálních zařízení a nemocnic v našem volebním obvodě.

Řešení kauz a podnětů
Další podstatnou agendou, kterou jsem se zabýval, byly nejrůznější podněty občanů či organizací, spolků nejen z mého volebního obvodu v souvislosti s ochranou přírody a životního prostředí, ale z celé ČR. Za těch necelých šest let šlo o desítky více či méně závažných kauz. Řada z nich se týkala ochrany zemědělského půdního fondu, resp. mnohdy zcela neuvážených územních plánů obcí, které si pozdě uvědomily negativní dopad na život v obcích v souvislosti s naplánovanými průmyslovými zónami. V několika případech šlo o zachování prostupnosti krajiny, o výstavbu v nejcennějších částech chráněné přírody či třeba záměry související s instalací obnovitelných zdrojů energie.
Příprava senátních návrhů zákona
Podílel jsem se také na přípravě šesti senátních návrhů zákona:
Zákon o integrovaném záchranném systému
Zákon o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci
Boj proti korupci je pro mne samozřejmostí
Byl jsem opakovaně oceněn organizací Rekonstrukce státu za to, jak jsem se postavil k projednávané protikorupční legislativě. Podrobnosti o jednotlivých zákonech a jak jsem hlasoval najdete zde.
Nutno podotknout, že jsem se, na rozdíl od některých kolegů senátorů, k ničemu „neupsal“, jak píši zde na svém facebooku.

Menší zajímavost
Za dobu senátorování jsem strávil minimálně 10 hodin týdně, cca 3000 hodin – tedy 125 dní v hromadné dopravě, především ve vlaku z Moravy do Prahy a zpět.
Ostatní informace a odkazy na zdroje
Politické zařazení
Jako jediný člen Strany zelených v Senátu jsem byl přibližně první dva roky nezařazený – nebyl jsem členem žádného senátního klubu. Poté jsem se však stal členem nově vzniklého klubu „Klub pro liberální demokracii – Senátor 21“, který dnes nese název „Senátorský klub SEN 21 a Piráti“. Více o hnutí Senátor 21
Agenda
V Senátu jsem celou dobu byl členem, a 4 roky místopředsedou, Výboru pro záležitosti Evropské unie. Od toho se odvíjí podstatná část mé práce v Senátu. Z Evropské unie chodí obrovské množství legislativních dokumentů, a všechny členské státy je i na úrovni národních parlamentů mohou projednat a zaujmout k nim usnesení, které je pak zohledněno ve výsledné podobě legislativy EU.
Na mne nejčastěji připadaly evropské směrnice, nařízení, doporučení, a jiné dokumenty v souvislosti s tématy (ochrany) životního prostředí, zemědělství, odpadů, atp. Podrobněji – detailně se o tom referuje na webu Senátu.
K řadě z těchto materiálů se mi doposud podařilo v Senátu navrhnout a výborem i plénem Senátu prosadit usnesení, která byla podle mých představ, a která pomáhají snižovat negativní dopady činnosti člověka na životní prostředí, podporovat biodiverzitu či směřovat trend směrem k udržitelnosti.
Dále jsem členem Podvýboru pro zemědělství Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a Stálé komise Senátu VODA – SUCHO.
Další informace o mé práci v Senátu můžete hledat zde (web Senátu).