Předkládám novelu zákona o ochraně veřejného zdraví – aby se obce mohly lépe bránit hluku z dálnic

Předkládám novelu zákona o ochraně veřejného zdraví – aby se obce mohly lépe bránit hluku z dálnic

V dubnu t.r. se na mě obrátil starosta města Klimkovice za Spolek pro přijatelný život kolem dálnic, abych se zúčastnil jednání, o kterém jsem pak napsal zde (facebook).

Tisková zpráva i zde: https://petr-orel.cz/2022/04/12/problematika-hluku-z-dalnic-se-dostane-na-projednani-obou-komor-parlamentu/

Starostové obcí u dálnice D1 – Klimkovice, Václavovice, Velké Albrechtice, Bravantice, Hladké Životice,… a další – se snaží, řešit stížnosti občanů, kteří se někdy nemůžou ani pořádně vyspat. 12 let se snaží všemi možnými způsoby to řešit, ale prakticky se pro občany nic nezměnilo.

Bylo nás tam i poměrně dost z parlamentu, já jako senátor, a několik poslanců i poslankyň z různých partají z širého okolí, jen za ANO rovnou nejméně tři. Shodli jsme se všichni, že je třeba to otevřít na parlamentní úrovni, uspořádat semináře, a iniciovat změnu, která tohle bude řešit.

Já jsem však neztrácel čas, setkal se s pár odborníky, a v počátkem léta jsem předal legislativcům novelu zákona o veřejném zdraví.

Minulý týden se konečně dostal na program pléna Senátu můj senátní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, který předkládám s podporou celého senátního klubu Senátor 21 a Piráti, a dalších senátorek a senátorů. Jenže se tak protáhlo projednávání zastropování energií, že se zase přeložil.

Tento týden (příspěvek na facebooku) konečně došlo k jeho projednání, a těší mě, že prošel bez problémů a s obecnou podporou do 2. čtení. Detail novely (web Senátu)

Brífink k mé novele zákona, 13.9.2022

V čem to vězí?

Obce už budou moci vstupovat do správních řízení a spolurozhodovat již během přípravy dopravní stavby. Dosavadní právní úprava nepovažuje obce za účastníka tohoto řízení, doposud šlo o řízení za účasti žadatele a příslušné krajské hygienické stanice. Výjimky jsou vydávány zpravidla na období 3-5 let. Impulsem k vypracování této novely je situace na úseku dálnice D1 u Klimkovic (uvedena do provozu v roce 2008), již 12 let se táhnou tato řízení, v daném úseku jsou hlukové limity překračovány a logicky mají negativní dopad na kvalitu života a bydlení obyvatel žijících v těsném okolí. Doposud se město Klimkovice (a další obce) muselo informací domáhat podle zákona o svobodném přístupu k informacím, což je poněkud absurdní.

Změnou, která je navrhována, se dosáhne účasti obce v předmětném řízení a budou lépe a s lepší znalostí místních poměrů chráněny oprávněné zájmy dotčených obyvatel a obce, která bude moci aktivně argumentovat a ovlivnit životní prostředí na jejich katastrálním území. Je logické, že tato novela, pokud projde, poněkud zkomplikuje průběh správního řízení, protože doposud probíhalo jednání v režii žadatele a krajské hygieny.

Nicméně čekají nás v regionu takové investice jako je vysokorychlostní železnice, která je vedena v některých případech v blízkosti zástavby několika obcí na Novojičínsku a hlukovou a vibrační problematiku je potřeba adekvátně řešit již v rámci projektové přípravy a realizace stavby, ne až dodatečně. Zkušeností v této souvislosti z Evropy či světa je hodně.

Výzva na závěr

Vážení spoluobčané,

je to možná jeden z mých posledních úkolů v Senátu parlamentu ČR. Věřím, že svou dosavadní prací jsem dostál svým slibům. Pokud jste mne nesledovali, což také plně chápu, zde je stručný výtah z mé dosavadní práce v Senátu: https://petr-orel.cz/item-senat/

Dovoluji si vás požádat o podporu ve volbách 23. a 24. září, abych mohl ve stejném duchu pokračovat. Děkuji vám za případnou podporu.

Petr Orel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *