A CO NEZISKOVKY?

A CO NEZISKOVKY?

Včerejší (13. září 2022) schůze Senátu měla na programu pouze dva body, dostali jsme se jen k jednomu, a to k problematice pomoci občanům a podnikatelskému sektoru s nárůstem cen energií.

Vládní návrh řešení energetické krize přednesl v obecnější rovině pan premiér P. Fiala, následně ho doplnil místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí M. Jurečka a J. Síkela, ministr průmyslu a obchodu.

Zaznělo v zásadě to, co již předtím proběhlo v mediích, tedy zastropování ceny elektřiny na 6 Kč/KWh za silovou energii (silová elektřina je pojem, který se používá ve vyúčtování elektřiny a označuje to, kolik elektrické energie jste vlastně odebrali) a plynu ve výši 3 Kč/KWh pro maloodběratele. Ten návrh jsem podpořil, podpořili ho všichni přítomní senátoři.

Nic to nemění na mém názoru, že vláda zaspala, měla jednat mnohem rychleji a nedopustit takovou nejistotu a strach mezi spoluobčany. Jenom s velkými obtížemi půjde získat alespoň část důvěry zpět.

Věřím, že zásadní dohody se dosáhne i na úrovni EU, krizím se vždy čelí lépe společně, než osamoceně. Evropský projekt už mnohokrát ukázal, že společně jsme silnější a dokážeme jako Evropa prosadit víc, než každý zvlášť.

Výklad ministra Síkely nebyl pro mne přehledný, občas jsem se v něm ztrácel, a evidentně nejenom já.

Bohužel se mi nedostalo odpovědi na mou otázku jak se vláda postaví v této souvislosti k podpoře neziskových organizací, spolků, které zabezpečují aktivity, kde stát nefunguje, protože by byl mnohem méně efektivní. Jedná se zejména o služby v sociální a zdravotní oblasti, v ekologii, kultuře či sportu. Jde o stovky organizací s právní subjektivitou a nemalým počet zaměstnanců, kteří žijí ve velkých obavách, nutno dodat že tuto práci dělají ve většině za podprůměrné platy, ale se zájmem, zápalem a dávají do toho srdce.

Zatím marně očekávám odpověď pana ministra Jozefa Síkely, na kterého jsem se v této záležitosti obrátil již 25. srpna t.r., odpovědi se mi nedostalo ani na včerejším plénu, protože v mezidobí musel premiér a následně i ministři odejít plnit jiné povinnosti.

Obrátil jsem  se dnes (14.9.2022)  proto v této věci přímo na předsedu vlády ČR Petra Fialu.

Publikováno v Blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *