Změní požáry českých lesů postoj k zelené politice?

Změní požáry českých lesů postoj k zelené politice?

Největší lesní požár v novodobé historii ČR je bezesporu velkou ránou pro místní region, pro životy zdejších obyvatel.

Proč tento požár nabyl tak katastrofálních rozměrů je velkou otázkou.

Vědci už velmi dlouho, celá léta upozorňují, že změna klimatu se i v našich podmínkách projeví právě i tímto způsobem.

K rozsahu požáru bezesporu přispělo velké sucho, navíc jde o oblast, kde jsou písčité půdy, které jen obtížně zadržují vláhu.

Po celou dobu svého mandátu se snažím prosazovat rozumnou, zodpovědnou politiku. Zelená, nebo dokonce „klimatická“ politika, se u nás netěší velkému zájmu ani respektu. Je relativně běžné popírat vědecká varování, a ti kteří se je snaží v politice prosazovat, jsou označováni za „alarmisty“ či „zelené fanatiky“.

Často slýcháváme nějaké ALE… Ano jsme pro, ALE hlavně opatrně a až za 10, 20 let, pomalu, postupně … avšak reálná hrozba je již prostě tady.

Za katastrofický požár určitě nemůže národní park, vznikl v části s extrémní návštěvností a všem našim velkoplošným chráněným územím zoufale chybí profesionální strážci, personálně je prostě státní ochrana přírody silně poddimenzovaná.

Ač to možná zní absurdně, pro území Národního parku České Švýcarsko je tato plošná katastrofa obrovskou šancí na vznik nové, mnohem odolnější vegetace, která tady díky sukcesi postupně vznikne, jenom je důležité, aby člověk do toho procesu zasahoval co nejméně. Věřím, že Správa NP České Švýcarsko to společně s vědeckou obcí zvládne.

Chci věřit, že toto neštěstí bude důrazným varováním a novým startem pro odpovědnější a rozumnou politiku k našemu životnímu prostředí. Protože příroda se bez nás obejde, my bez ní ne.