Ústavní návrh proti nařízení o plošném rozhazování Stutoxu

Tisková zpráva

Praha,  23. 4. 2020
Skupina 12 senátorů z iniciativy senátora Petra Orla podala minulý týden k Ústavnímu soudu návrh na zrušení nařízení Ústředního zkušebního a kontrolního ústavu zemědělského (Ústav) ze dne 6.3.2020, kterým se s okamžitou účinností povoluje použití jedu na hlodavce Stutox II metodou plošného rozhazování na zemědělské pozemky za účelem hubení přemnožených hrabošů polních.

Přípravek Stutox II je prudký jed na bázi fosfidu zinku. Pokud je používán plošným rozhazováním na povrch volně přístupných zemědělských pozemků, hrozí bezprostřední nebezpečí hromadných neúmyslných otrav volně žijících živočichů i domácích zvířat. Ti mohou volně rozhozený jed pozřít buď přímo, anebo spolu s uhynulými nebo oslabenými hraboši. Loni v srpnu po jeho plošné aplikaci uhynulo na Brněnsku několik desítek zajíců, ale i bažanti, na Opavsku pak dva čápi bílí. Došlo tak ke zcela nežádoucímu a nepřípustnému ohrožení potravního řetězce.

Jed Stutox II se podle evropských předpisů nesmí používat plošným rozhozem, ale jen cíleným použitím, zpravidla nasypáváním do nor hrabošů. Nařízení Ústavu však z tohoto obecného zákazu povoluje výjimku. Je však napsáno tak, že vlastníci zemědělských pozemků nemohou bez dalšího začít rozhazovat Stutox na své pozemky. Ale musí jim to předtím povolit Ústav na základě posouzení konkrétní situace. K něčemu takovému však podle senátorů nemá Ústav v zákoně oporu. Díky tomu je nařízení nezákonné jako celek.

Návrh podpořilo 12 senátorů: Petr Orel, Marek Hilšer, Ladislav Kos, Lukáš Wagenknecht, Renata Chmelová, Lumír Kantor, David Smoljak, Pavel Fischer, Václav Chaloupek, Václav Hampl, Václav Láska a Přemysl Rabas. Návrh zpracoval advokát Petr Svoboda.

 

Příloha:   Originál podaného ústavního návrhu

 

 

Petice

Souhlasíte, že plošné užívání jedů v krajině není správné? Podpořte svým podpisem petici na www.krajinabezjedu.cz

 

 

Odkazy

Web Strany zelených

Skupina senátorů podala ústavní návrh proti nařízení o plošném rozhazování Stutoxu, Zelení spustili proti jedu v krajině petici

 

Facebook

 

https://www.facebook.com/orelsenator/posts/2467797763532844