Ústavní soud potvrdil legitimitu zákona o ochraně přírody a krajiny

Včerejší rozhodnutí Ústavního soudu, které zamítlo návrh 25 senátorů na zrušení zákona č. 123/2017, kterým se mění zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, mě nesmírně potěšilo. Plénum Ústavního soudu prohlásilo, že předmětná novela je ústavně konformní! Ústavní soud dospěl k závěru, že návrh není důvodný a legislativní proces přijetí napadené novely zákona byl proveden v ústavních mezích, napadená ustanovení, mající zjevný normativní obsah a vzájemnou provázanost, představují potřebnou a přiměřenou právní úpravu.

Novela zákona nepřinesla nic menšího než zachování a obnovu nejcennějších oblastí naší přírody, u nichž je prioritou právě ochrana přírody, ne lidské aktivity. Mrzelo mě při projednávání v Senátu, že někteří kolegové a kolegyně úplně přehlíželi argumenty akademické sféry zabývající se přírodními vědami a ekologií, a zájmy komunální sféry tak stavěli nad ty národní.

Poslední zbytky divoké přírody jsou z mého pohledu možná to nejcennější co máme a je v obecném zájmu je zachovat i příštím generacím. Ústavní soud tento pohled na ochranu přírody v ČR plně podpořil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *