Stezka v oblacích na Pustevnách

V posledních dnech se na mě obrátilo několik známých i neznámých lidí s dotazem co říkám na budovanou stezku v korunách stromů na Pustevnách v Beskydech. Poměrně intenzivně jsem se tímto zabýval, zjišťoval dostupné informace, několikrát jsem o tom hovořil i s pracovníky Správy CHKO Beskydy. Zcela jistě se mi tato aktivita vůbec nepozdává, považuji Pustevny z hlediska návštěvnosti již za přetížené, další „atrakce“ je z mého pohledu zcela kontraproduktivní, může se možná pozdávat turistům, kteří se rádi pohybují v davu.

Jsem přesvědčen o tom, že v předmětné lokalitě není odpovídající sociální zázemí ani jiná potřebná infrastruktura, a např. rozšíření kapacity parkoviště pro osobní automobily považuji za nežádoucí.

Nicméně chápu, jako dlouholetý ochranář – a troufám si říct, že i poměrně znalý daného území – že z hlediska zájmů ochrany přírody tam už není nic, co by mohlo další navýšení návštěvnosti zásadně ohrozit, mám na mysli z hlediska druhové ochrany přírody.

Bohužel hlavní problém, nějaký limit návštěvnosti v atraktivních chráněných územích se zatím nijak neřešil a neřeší, a je naprosto zásadní, potýká se s tím řada chráněných území.

Zatím nebyla politická vůle se tímto zabývat, otevírat v této a jiných souvislostech např. zákon o ochraně přírody a krajiny by mohlo být silně kontraproduktivní.

V živé paměti mám co se dělo kolem novely tohoto zákona ve vztahu k národním parkům. Správa CHKO na tyto problémy účastníky řízení upozorňovala. Investor (politicky v minulosti aktivní) si na svou stranu získal majitele dotčených pozemků, tj. Biskupství ostravsko-opavské, také obce nakonec souhlasily a akci podpořily.

Z hlediska zájmů ochrany přírody je snad pozitivní jen to, že jiné oblasti v Beskydech jsou klidnější a zůstává tam i trochu „místa pro živou přírodu“. Osobně také začínám intenzivně vnímat velký rozpor mezi místními obyvateli, starousedlíky, chalupáři a podnikateli a starosty (potažmo samosprávami) obcí, kteří si nejsou jistí co je pro obec nejlepší, zda podporovat a dále navyšovat návštěvnost území a pomáhat tak podnikatelům nebo třeba také zajistit potřebný klid k bydlení – žití domácím.

Myslím, že střety okolo toho budou narůstat. Přijde mi ujeté, jak u nás vznikají rozhledny, či podobné projekty, která obec něco takového nemá, jako by nebyla. Je to i o nesmyslně nastavené dotační politice a nevidím žádnou potřebnou koordinaci mezi zájmy ochrany přírody a cestovního ruchu.

Budu v těchto záležitostech vyvíjet aktivitu.

Tento projekt se v tichosti připravoval šest let, je na něj vydáno stavební povolení, stavba běží, v současné době se jí již nedá zabránit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *