Dobré zprávy

V těchto dnech jsem zaznamenal dvě docela potěšující zprávy.

První byla o tom, že se už po poměrně krátké době pozitivně projevil zákon na ochranu zdraví před škodlivými účinky návykových látek, tedy chcete-li „protikuřácký zákon“. Poměrně výrazně údajně ubylo infarktů, či jiných vážných onemocnění, které souvisí s kouřením (i pasivním).
Zákon je v platnosti podle mého přesvědčení zatím velmi krátkou dobu, aby se mohlo přistoupit ke smysluplnému vyhodnocení jeho dopadu na zdraví, je potřeba, aby ve stávajícím znění platil alespoň dva roky.
Pak bude možné se k němu vrátit. V té souvislosti také vítám včerejší rozhodnutí ústavního soudu, který reagoval na ústavní stížnost několika senátorů jen dílčími škrty v tomto zákoně, ty je možné bezesporu považovat za odůvodněné.

Druhá dobrá zpráva, kterou jsem v českých mediích zaznamenal, se týká plastových tašek, po jejichž zpoplatnění, klesl jejich počet ve sledovaných mořích o 30%.
Některé státy zavedly placené igelitové tašky už v roce 2003 (Irsko, Dánsko). Následovaly další státy Evropy, Česká republika až v letošním roce, jsem rád, že jsem k tomuto rozhodnutí taky něco málo přispěl.
Číst zprávy, že kvůli plastům umírají velryby, je určitě velmi smutné. To, že plastů v oceánech nekontrolovaně přibývá je holý fakt, se kterým se nemůžeme smířit.
Krokem kupředu je i nedávno přijaté usnesení Senátu k evropské strategii pro plasty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *