Strategie pro plasty v EU.

Z Bruselu chodí k nám do senátního Výboru pro záležitosti Evropské unie opravdu hodně materiálů, a já se s řadou z nich musím doslova prokousat. Nicméně ze dvou evropských sdělení zabývajících se problematikou plastů jsem měl jako zpravodaj velmi dobrý pocit.

Dnešní jednání našeho výboru obě tato sdělení Komise Evropského parlamentu plně podpořila a současně jsme poukázali ve svém usnesení i na jejich nedostatky.

Jde o koncepční materiály – strategii, která by měla komplexně řešit problematiku narůstajícího nadměrného užívání plastů  a z toho plynoucí negativní dopad na životní prostředí.

Plastové obaly představují snad nejkřiklavější případ naprosto neudržitelného rozvoje a my všichni chceme – nebo to alespoň veřejně proklamujeme – udržitelný rozvoj.

Je to náš celorepublikový problém, je to stejně tak i velký problém evropský a samozřejmě celosvětový (známy jsou ostrovy odpadků, ten největší v Tichém oceánu zabírá plochu jako čtyři Německa a tvoří jej asi 80 000 tun plastu).

 

Dle mého hlubokého přesvědčení se určitě nemůžeme spoléhat na asijské státy v tom smyslu, že nám tento odpad nějak zpracují a určitě bychom se neměli v této souvislosti ani podílet na devastaci oceánů, či participovat na zaneřádění potravního řetězce mikroplasty.

 

Vše se nám nějakou formou, samozřejmě negativní, vrací.

 

3.4.2018

Petr Orel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *