Travič dopaden! Konečně!

Celou řadu let se ochrana přírody i já osobně potýkáme s velmi vážným problémem, travičstvím volně žijících živočichů. Páchají ho lidé nevyrovnaní, lidé bez vztahu k přírodě, resp. se silně pomateným chápáním přírody a mylným přesvědčením co do přírody patří a co ne.

Může za tím být i otázka zisku. Preparace vzácných zvířat je poměrně lukrativní. Naší záchranou stanicí prošli již desítky otrávených, či přiotrávených zvířat, na lidskou tupost a omezenost doplatili i dvě námi vypuštěné orlice skalní. Jako jed je nejčastěji využíván karbufuran, tedy řadu let zakázaný pesticid, po jeho požití nastává u teplokrevných živočichů velmi trýznivá smrt.

V řadě konkrétních případů jsme podávali v těchto souvislostech trestní oznámení na neznámého pachatele, ve všech těchto podáních neznámým pachatelem zůstal, i v případech kdy bylo jasnější podezření, chyběly konkrétní důkazy a naše podání byla policejními orgány odložena.

Proto jsem s potěšením zaznamenal v minulých dnech zprávu, že Litoměřičtí policisté obvinili muže z jejich regionu z trávení zvířat právě již zmíněným karbofuranem, stalo se tak po dvouletém vyšetřování. „Klobouk dolů“ před vyšetřovateli, děkuji jim za jejich cílevědomost a vytrvalost a pevně doufám a věřím, ať již nezávislý soud rozhodne, jak rozhodne, že je to velké varování těm, kteří takto činí.

9.2.2018

Petr Orel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *