Varování vědců

Tak nějak bez povšimnutí našich politiků prošla nedávná výzva tisíců vědců celého světa, kteří varují před zničením Země.
První podobné varování přišlo před čtvrt stoletím. Velmi děkuji mediím, jež tuto výzvu zachytily a snažili se dostat do povědomí veřejnosti (např. Lidové noviny 20. 11. nebo iDNES.cz 27. 11. 2017).

Situace je bezesporu nesmírně vážná, mezi nejrizikovější ukazatele patří růst lidské populace, ztráty lesních porostů, úbytek pitné vody, ničení biodiverzity a rostoucí emise CO2.
Lidstvo se dle mého soudu zřejmě žene do záhuby, zahráváme si s budoucností naší planety, názory a zjištění vědců v této oblasti jsou mnohdy bagatelizovány.

Zakopaný pes je zřejmě v tom zbožňovaném ekonomické růstu, který přece „musí být“, nicméně asi stejně důležité je si přitom nepodřezat větev, na které sedíme.

Měli bychom i my, v maličkém státě střední Evropy, vidět ty obrovské ostrovy odpadků v oceánech, které se dají srovnávat svou velikostí se státy jako je Francie nebo obrovské plochy zničených, vypálených, deštných pralesů.

Osobně jsem pro „zpomalení našeho života“ a pro velmi vážné zamyšlení nad tím, kam se vlastně ženeme, co připravujeme svým konáním pro příští generace na domovské planetě.

Jinak řečeno, prosím, berme varování vědců vážně!

 

28.11.2017

Petr Orel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *