Senát plní svou roli

Senát ve středu a ve čtvrtek tento týden z mého pohledu dobře „zaúřadoval“ a dle mého přesvědčení opět prokázal svůj hlavní smysl a účel, tedy svou funkci legislativní pojistky.

Zamítl špatný návrh zákona o řízení a kontrole veřejných financí, z diskuse ve výborech a na plénu vyplynulo, že zpracovatelé z ministerstva jsou mimo jiné silně odtrženi od životní reality na obcích a městech. Je zajímavé, nebo spíše zarážející, že v Poslanecké sněmovně nehlasoval nikdo proti tomuto velmi nepovedenému návrhu zákona.

Druhým příkladem je naopak přijetí návrhu zákona o zásadách jednání a styku Poslanecké sněmovny a Senátu mezi sebou a navenek, Senát v daném případě zůstal nad věcí a nezamítl tento návrh zákona kvůli postupu Poslanecké sněmovny, která ne vše ze senátního návrhu tohoto zákona akceptovala. Tzv. Stykový zákon přijal Senát velkou většinou hlasů přítomných senátorek a senátorů.

Třetím příkladem je stoprocentní podpora usnesení Volební komise Senátu, která z důvodu nesplnění zákonných povinností konstatovala, že návrh prezidenta republiky na člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů nelze akceptovat, Senát by porušil zákon, kterým byla tato instituce zřízena.

 

18.8.2017

Petr Orel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *