K jednání pléna Senátu 31. 5. 2017

Z včerejšího jednání pléna senátu stojí určitě za pozornost návrh zákona o pedagogických pracovnících z dílny MŠMT. Ukázalo se, že není tak geniální, za který je vydáván, měl jsem k tomuto zákonu několik konzultací a celou řadu negativních podnětů ze strany učitelů a pedagogické veřejnosti. Ukázalo se, že stejně na tom je většina senátorek a senátorů. Především je mu vyčítána obrovská byrokracie a administrativní náročnost. Podařilo se schválit několik zásadních pozměňovacích návrhů a novelu tak vrátit do Poslanecké sněmovny.

Druhým senátním tiskem, který stojí za pozornost je novela zákona o pobytu cizinců na území ČR, předložená ministerstvem vnitra. Musel jsem plně dát za pravdu obou zpravodajům k tomuto tisku, kteří novelu vyhodnotili jako velmi špatnou, v rozporu s unijním právem a možná i protiústavní. Zásadní pro mne osobně bylo zjištění, že novela nijak neřeší vnitřní bezpečnost ČR, o které mluví důvodová zpráva, ale spíše se snaží ulehčit práci ministerským úředníkům. Zákon se podařilo zamítnout 42 hlasy. Trochu úsměvné bylo, že si někteří kolegové, zřejmě záměrně, pletli návrh tohoto zákona se zákonem azylovým, tedy zákonem úzce souvisejícím s migrační krizí.

Na pořad jednání došel i návrh zákona  o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich a zákona o některých přestupcích. To je typický příklad legislativy, který Senát nemůže, při nejlepší vůli smysluplně projednat. Tento zákon zasahuje snad do více jak 200 zákonů, je nesmírně obsáhlý, za měsíc, který máme na prostudování, se nedá tento tisk prostě zvládnout. Proto bylo nezbytné v daném případě plně akceptovat stanovisko legislativního odboru Senátu, který vskutku velmi dobře a profesionálně funguje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *