Vyhubování slonů a neudržitelný odpad z jednorázového plastového nádobí

Ráno jsem se krátce podíval na zpravodajské weby a mimo komentářů okolo hokeje, mimochodem ten kanadský a evropský byl parádní,  mě zaujaly dva příspěvky týkající se životního prostředí, či ekologie.

Především to bylo smutné potvrzení známé skutečnosti, že afrických slonů výrazně ubývá, dnes jich žije na tomto kontinentu již jen 350 tisíc. Ještě v roce 1979 čítala populace 1,3 miliónů. Za obrovský úbytek populace těchto nádherných tlustokožců mohou především pytláci. Nepomáhá ani nasazení vojáků, ke kterému přistoupily některé státy. A jak se v článku píše, je to velký boj s časem, naštěstí je tu i finanční podpora ze zahraničí. Pytláci jsou perfektně vybaveni a téměř vždy o krok napřed. Nicméně vydělají na slonovině z jednoho exempláře v průměru „jen“ stovky dolarů. Z turismu v této souvislosti pak může mít Afrika milióny dolarů, je to tedy velký paradox. O čem se článek nezmiňuje je byznys se slonovinou, eliminovat poptávku je určitě to nejdůležitější pro ochranu slonů v Africe. Není žádným tajemstvím, že největším odběratelem v této souvislosti je Čína, ta se sice snaží o zpřísnění zákona o dovozu, nicméně ničím nedoložený fenomén čínské medicíny, že slonovina je zázračný lék, se nedaří vymýtit.

Druhý článek, který dle mého soudu stojí za přečtení, se týká produkce odpadu. Francouzská vláda přijala v pátek návrh zákona, podle kterého budou muset být všechny kelímky, talíře, příbory na jedno použití vyrobeny z biologického materiálu a tím pádem kompostovatelné. Není to opatření ze dne na den, má být platné od roku 2020. Podle tohoto zdroje se jen ve Francii vyhodí 4,73 miliardy plastových kelímků a pouhé jedno procento se recykluje! Kolik se vyhodí v celé Evropě, kolik na celém světě?! Nepředstavitelné množství.  Z mého pohledu určitě příklad hodný následování a neměli bychom dlouho čekat. Myslím, že námitky typu, že tato norma porušuje pravidla volného trhu nemůže obstát. Jsem toho soudu, že ve vyspělém světě by měl být zájem výrobců na téměř stoprocentní recyklaci všeho co produkují.

Petr Orel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *