Co mě zaujalo v tisku?

Občas mířím služebně do Prahy na jednání, v posledních letech zásadně vlakem, je to rychlejší, pohodlnější a ekologičtější. Po cestě, kromě pracovní přípravy na konkrétní schůzky, si většinou přečtu nabízený denní tisk. Tentokrát, ve středu 13.7.2016, dokonce tři deníky. Co mě tentokrát zaujalo?

Pozitivně vnímám, že poslanci v prvním čtení odhlasovali změnu zákona o financování mateřských, základních a středních škol a konzervatoří. Tedy škol, které zřizují obce a kraje. Do budoucna by školy nedostávaly finanční prostředky podle počtu žáků, studentů, ale podle toho, kolik hodin se na nich odučí, a také podle počtu zaměstnanců, které k tomu potřebují. Vždy mi přišlo nelogické, aby se školství financovalo pouze podle počtu žáků. Je to hon na žáky, studenty, bez ohledu na úroveň dané školy, další úspěšnost absolventů.  Nemluvě o demografickém vývoji v daném regionu.

Peltovi chybí sponzor! To mě zaujalo, protože jsem náhodou sledoval rozhovor předsedy Fotbalové asociace ČR v ČT, který proběhl ještě před fotbalovým mistrovstvím Evropy. Tehdy v pořadu Otázky Václava Moravce oznámil, že již pro hlavní ligu sehnal sponzora, dokonce čínského! Z článku vyplývá, že tomu tak asi úplně nebylo, že přání bylo otcem myšlenky. Po nepříliš slavném vystoupení našich fotbalistů na Euru se jednání zřejmě ještě více zkomplikovala. Určitě přeji českému fotbalu a sportu obecně dostatek peněz, sponzorů. I když jsem toho soudu, že v některých sportovních odvětvích, se točí až příliš finančních prostředků v návaznosti na to, co mohou fanoušci a veřejnost obecně na našich hřištích, či jiných sportovních kolbištích vidět. Jenom si občas zoufám, že nejsme v ochraně přírody také tak úspěšní při hledání a oslovování donátorů.

Haagský soud sdělil Číně, že nemá žádné právo na Jihočínské moře, resp. na ostrovy nacházející se v tomto moři. Bezesporu jde o strategicky velmi významnou lokalitu. Územní nároky si na dané území vznášejí všechny státy v oblasti. Podle soudu neexistují žádné důkazy, které by potvrzovaly, že Čína jako jediná měla historicky kontrolu nad těmito mořskými vodami. Čína navíc od tohoto soudu sklidila kritiku za výstavbu umělých ostrovů ve sporné oblasti. Rozhodnutí z Haagu je sice pro Čínu závazné, ale jen těžko vynutitelné. Čína již prohlásila, že toto rozhodnutí nerespektuje. Tak to prostě bývá, velmoci si většinou dělají, co chtějí. Pozitivní nicméně je, že se jich rozhodčí soud v Haagu nebojí.

Rychlé skútry. Po nedávné tragédii na Orlické přehradě, kdy řidič vodního skútru zabil osmnáctiletou dívku jedoucí na motorové pramici, se opět zvedla diskuse o tom, zda u nás máme vody pro takovouto adrenalinovou zábavu. V této souvislosti se jednoznačně přikláním k názoru, že u nás nejsou vhodné vodní plochy pro tuto zábavu, dle mého soudu tyto „nadupané“ stroje patří prioritně na moře, tam je místa dost. Česko prostě není nafukovací, nemusíme tady mít úplně vše.

Petr Orel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *