Uzamčení země Valašské!

V neděli 28. května 2017 uspořádal spolek Naše Beskydy ve spolupráci se Sdružením měst a obcí na ochranu beskydského regionu slavnostní výstup z Pusteven na památný Radhošť. Lidé  z Beskyd si takto připomněli uložení dekretu o uzamčení země valašské na sto roků před těžaři do základů kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti. Oslavy se účastnila celá řada významných osobností společenského i politického života. Přesně ve 12 hodin odzvonila zvonice kaple na Radhošti a současně spolu s ní také zvonička Strážkyně Beskyd na Horečkách symbolický umíráček záměrům těžařů v Beskydech. Poté byl přečten Dekret o uzamčení země valašské na sto roků. Během programu byly poprvé po deseti letech veřejnosti i novinářům ukázány čtyři klíče, kterými je uzamčena zazděná kovová schránka s dekretem.

Osobně jsem se zúčastnil již první této akce před 10 lety. Tentokrát jsem měl tu čest účastníky krátce pozdravit a ujistit je, že definitivní uzavření Dolu Frenštát p. R. je jednou z mých priorit. Jsem toho soudu, že vědecký pokrok může přinést cestu na trvalé zachování těchto ložisek pod zemí a k mnohem sofistikovanějšímu využití této suroviny a to ze stávajících ložisek na Karvinsku a Ostravsku.