Senátní komise „Voda-Sucho“

17. července 2018 byla v Senátu ustanovena pracovní komise s trošku podivným názvem „Voda-Sucho“.

Členství v této komisi přijali zástupci všech senátních klubů, já zastupuji nově vzniklý Liberální klub.

Komise nemá a nemůže mít žádné výkonné pravomoci v této oblasti, vzala si jako prioritní úkol sledování naplňování statní Koncepce na ochranu před následky sucha pro území ČR. Do senátních voleb bude komise pracovat jako neformální pracovní skupina, po volbách máme ambice, aby se tato komise stala oficiální součástí struktury Senátu.

Druhého jednání komise se již zúčastnili pozvaní zástupci nejvíce dotčených rezortů, MŽP a MZe. Ředitelé příslušných odborů nás ve svých prezentacích seznámili se současnou, velmi kritickou situací. Je evidentní, že pokud se mají věci pohnout výrazněji kupředu, tak musí tyto rezorty velmi úzce spolupracovat, najít společnou řeč a zbavit se vzájemných animozit. Z mého pohledu je pět minut po dvanácté.

V této souvislosti také plně podporuji spuštění petice proti vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe (www.zeleni.cz/petice-sucho).