Reorganizace OKD je dobrá zpráva a co Důl Frenštát?

Pozitivně jsem přijal dnešní zprávu, že na věřitelské schůzi společnosti OKD se rozhodlo o tom, že tato firma nepůjde do konkurzu, ale bude se ubírat cestou reorganizace a postupného útlumu těžby uhlí v ostravsko-karvinské uhelné pánvi. Je to jakási šance, že se OKD společně s věřiteli a státem pokusí vyřešit co nejcitlivěji obrovský sociální problém, který by zatížil především Moravskoslezský region. V případě konkurzu by hrozila ztráta zaměstnání pro deset tisíc lidí a zřejmě velké problémy v naplňování dodavatelských -smluvních závazků OKD.  V rámci zvolené reorganizace firmy vidím také mnohem větší šanci na opravdu důsledné řešení otázek spojených s ochranou životního prostředí v území dotčeném těžbou uhlí a samozřejmě i revitalizaci těchto ploch a jejich další smysluplné využití. Jenom pevně doufám, že si stát, prostřednictvím ministerstva financí, pohlídá, kde a na co půjde jeho půjčka ve výši 700 milionů Kč. Finance by měly jít na ty náklady, které by s největší pravděpodobností stejně stát platil, pokud by šla firma do konkurzu.

Myslím si, že tato situace jednoznačně nahrává tomu, aby vláda, ministerstvo průmyslu a obchodu a další odpovědné státní orgány nečekaly další měsíce a roky a co nejdříve rozhodly o ukončení záměru těžby uhlí v Beskydech, o odstranění všech nepovolených staveb v areálu dolu Frenštát a nechaly zasypat těžební jámy.

Lidé zde žijící a příroda Beskyd si to zaslouží.

Petr Orel