K událostem dnešních dnů

Pan premiér Babiš promluvil k národu, za mne dobře, tak nějak měl vystoupit pan prezident Zeman, zcela nebývalé bylo, že dokázal i přiznat chyby a nehovořil jako já, já, jen já, ale jako my. Protože jsme v těch vážných problémech společně a řešit je musíme také společně.

Senát bude dnes odpoledne v rámci krizových opatřeních schvalovat v rámci legislativní nouze pětici návrhů vládních zákonů, které mohou výrazně pomoci především OSVČ. Věřím, že plénem Senátu projdou bez pozměňovacích návrhů a nebudou se vracet do Sněmovny. Určitě nejde o legislativu bez chyb, ale je krizový stav a tak „drobnosti“ mohou zůstat stranou a napravit se později.

Obrovské poděkování patří všem v první linii a těm, kteří sami od sebe přiložili ruku k dílu a vrhli se na šití plátěných roušek. Smekám také před lidmi z výzkumu, výroby a akademické sféry, kteří byli schopni během dvou týdnů zareagovat a vyvíjet zcela funkční respirátory největší kvality.

Určitě pak buďme vděčni za placené masivní dodávky zdravotního materiálu z Číny, potvrzuje se, že tato velmoc i přes vlastní krizi, disponuje skoro neskutečnou kapacitou výroby a lidských zdrojů.  Na druhou stranu velmi pozorně vnímejme i takové informace, že Bezpečnostní a informační služba varovala vládu, že čínská ambasáda skupuje v ČR ve velkém od začátku roku roušky a respirátory, to považuji za velmi vážné sdělení.  Nerozumím, proč odpovědní vládní činitelé na to včas adekvátně nereagovali a teď drží bobříka mlčení, ale bude čas se k těmto záležitostem vrátit po uplynutí krize.

Také jsem toho soudu, že se ze strany našich vládních politiků příliš „kope“ do Evropské unie, či lépe řečeno Evropské komise, že věci nekoordinovala, že selhala.  Myslím, že spíše nepochopili, co EU může a co ne.

Vypadá to na velkou snahu získat politické body, snahu svézt se na tom, že EU není vnímána úplně pozitivně. Nicméně je potřeba si uvědomit, že EU nedisponuje lékaři ani dalším zdravotnickým personálem. EU nejsou Spojené státy americké, jde o unii států, které se shodli na předání pouze některých pravomocí, a to je samozřejmě v pořádku.

EU bezesporu nezvládá komunikaci a naopak se dostává velkému prostoru různým dezinformátorům. Každá země přistupuje k pandemii trochu jinak, kroky některých států vnímám poněkud s rozpaky, např. nasazení armády v Maďarsku do důležitých firem, možná jsme si měli mnohem dříve vzít příklad třeba s velmi lidnatého Tchaj-wanu, ale po bitvě je každý generál.

Onemocnění COVID-19 způsobující koronavirus SARS-CoV-2 evidentně nezmizí, bude tu s námi už navždy, musíme vyvinout vakcínu, léky, postupně získat imunitu a hlavně teď chránit rizikovou skupinu obyvatel a vzít si z této pandemie ponaučení.

25.3.2020

Petr Orel