Ještě k dolům ve Frenštátě

V minulých dnech jsem se společně se starostou Trojanovic Jiřím Novotným a předsedou sdružení Naše Beskydy panem Stanislavem Urubou setkal s ministrem průmyslu a obchodu panem Jiřím Havlíčkem a jeho spolupracovníky. Smyslem a účelem tohoto jednání bylo zjistit názor stávajícího ministra na problematiku uzavření dolů ve Frenštátě p. R.

Vedl jsem sice s panem ministrem písemnou komunikaci, nicméně přímý rozhovor a osobní kontakt je vždy lepší. V termínu jednání již mělo být známo, jak dopadla schůze věřitelů, která měla rozhodnout o organizačním plánu OKD, a.s. a o vyjasnění majetkové transformace. Bohužel toto jednání bylo odloženo, a tak jsme postrádali zásadní informace o vývoji této zadlužené společnosti.

Je zcela jednoznačné, že se s těžbou v daném území nepočítá, nicméně z úst pana ministra nezaznělo, že by měl být dobývací prostor jako takový zrušen, ale pouze minimalizován. S tím nelze souhlasit, ložisko jako takové je třeba chránit ve smyslu zákona (údajně je zde cca 1,5 mld. tun černého uhlí), ale uhelná doba je pryč, černé uhlí je potřeba daleko sofistikovaněji využívat a určitě není třeba otevírat další dobývací prostory a devastovat zachovalou přírodu Beskyd.

Jednání se vedlo v přátelském duchu a bezesporu budou probíhat další, zřejmě si však počkáme na nového ministra po podzimních volbách.