CHKO Brdy

Rozsáhlá louka s kosatcem sibiřským

V červnu t. r. jsem měl možnost jako člen Rady Agentury ochrany přírody a krajiny ČR poprvé navštívit chráněnou krajinnou oblast Brdy, tedy naše nejmladší velkoplošné chráněné území, které bylo vyhlášeno zhruba před rokem. Jak je obecně známo, jde o území bývalého vojenského újezdu. Předmětem ochrany je zde harmonicky uzavřená převážně lesní krajina Brdské vrchoviny se zachovalými ekologickými funkcemi.

Bezesporu jde o velmi zajímavou a poměrně rozsáhlou oblast, kde převažuje zalesnění smrkem. Navštívili jsme řadu přírodovědně velmi cenných lokalit, z mého pohledu je však asi nejdůležitější, že jde o území téměř prosté zástavby a tak by to mělo zůstat i do budoucna.

Dle sdělení vedení Správy CHKO Brdy je to společné přání nejen orgánů ochrany přírody, ale také místních samospráv. Je velmi pozitivní, že se v této CHKO může podařit sladit zájmy ochrany přírody se zájmy samospráv a majitelů a správců pozemků bez zásadnějších sporů.